Czy możliwe jest usunięcie tatuażu i jak to zrobić?

Panuje dość popularny mit, jakoby tatuaż musiał być najbardziej przemyślanym wyborem, jaki podejmujemy w życiu. Dlaczego? Ponieważ w razie zmiany gustu lub poglądów, wytatuowany symbol/cytat, musi rzekomo zostać z nami do końca naszych dni. To jednak nieprawda.

Metod usuwania niechcianych już ozdób na ciele, jest nawet dość sporo. Niemniej, najlepiej jest zdać się na jeden z dwóch najbardziej sprawdzonych zabiegów. To metoda laserowa oraz metoda chirurgiczna. Oczywiście, wybór zależy w dużej mierze od cech tatuażu; jego rozmiarów, kolorystyki czy samego umiejscowienia na ciele. Wyróżnia się też tatuaże płytkie i permanentne.

Aktualnie, to właśnie laseroterapia należy do ścisłego grona liderów. Na drugim miejscu plasuje się chirurgia. Choć istnieją też inne metody (np. chemiczny peeling), pozostają one daleko w tyle. Profesjonalne kliniki oferują najczęściej dwa pierwsze sposoby, a jeśli chcemy usunąć tatuaż, są to jedyne miejsca, gdzie zrealizujemy ten zamiar skutecznie.

Słyszymy czasem o domowych próbach pozbycia się tatuażu; ludzie używają w tym celu soli kuchennej. Choć nie naraża to zdrowia ani życia, eksperci zgodnym chórem odradzają takie eksperymentowanie. To z tej prostej przyczyny, że metoda domowa mija się z celem. Być może eliminuje wzorek z pigmentu, lecz pozostawia na jego miejscu… niezbyt przyjemną dla oka bliznę.

A zatem, pozbycie się tatuażu jest jak najbardziej możliwe; omówmy służącą temu metodę laserową. Polega ona na tym, że wiązki lasera absorbują cząsteczki barwnika, który tworzy tatuaż. To, na ile zabieg ten jest efektywny, uzależnione jest od doboru odpowiedniej długości fali, co z kolei wiąże się z uwzględnieniem koloru tatuażu.

Na jakiej więc częstotliwości pracuje taki laser? Zależnie od barw. Najszybciej i najskuteczniej usuwa się zatem tatuaże czarne. Stosowane są wtedy najdłuższe fale o wartości dziesięciu herców. Tatuaże z odcieniami czerwieni, zieleni i koloru niebieskiego, to już większe wyzwanie. Maksymalna częstotliwość to zaledwie dwa herce, wobec czego zabieg zabiera wiele czasu. Zagadkowe są tatuaże żółte – tak odporne na działanie lasera, że tym sposobem są po prostu… nie do zdarcia.

Być może to właśnie żółte ozdoby są najczęstszą przyczyną wyboru drugiej metody – metody chirurgicznej. Jeśli laser nie przyniósł rezultatu, tatuaż usuwa się w ten właśnie sposób. Ta ostateczność polega po prostu na wycinaniu kawałka skóry z tatuażem. Chirurg, co jasne, zminimalizuje skutki uboczne, do jakich często należą blizny, ból i obrzęk.

Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej renomowany specjalista potwierdzi ostateczność takiego wyboru. Odradzi też podejmowania się go w przypadku dużych tatuaży. Reasumując – usunięcie tatuażu jest możliwe, ale niekiedy wiąże się to z trudnościami. Samo wykonanie tatuażu nadal nie jest więc decyzją typu „pójść na basen, czy nie”.

Leave a comment